Templomi adópénz Jézus korából
Türoszi-sékel (photo credit: TAL ROGOVSKY) Forrás:https://www.jpost.com/archaeology/coin-from-2nd-temple-mount-era-found-during-tower-of-david-conservation-663456 |
A ritka leletet felújítási, konzerválási munkák során a Jeruzsálem Óvárosában álló Dávid-tornya Múzeum raktárában találták. A Dávid tornyaként ismert épület, amely ma múzeumként szolgál, eredetileg egy olyan ókori épület alapjaira épült, amelyet a kutatók Nagy Heródes jeruzsálemi palotájaként tartanak számon. Itt történhetett Jézus egyik kihallgatása is nem sokkal a halála előtt.
Dávid-tornya Múzeum Jeruzsálem (Forrás: CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=135807)
Eliat Leber a múzeum igazgatója a CBN-nek adott interjút,
amelyben arról beszélt, hogy a pénzérme kapcsolatba hozható a Jézus korában
tevékenykedő pénzváltókkal, alátámasztva tevékenységüket. Az evangéliumok
tanúsága szerint Jézus rögtön szolgálata elején, majd élete legvégén is megtisztította
a jeruzsálemi templomot az árusok és pénzváltók sokaságától, akikről azt mondta,
hogy „latrok barlangjává”, a „kalmárság házává” teszik Isten házát (Mát
21,12-14; Ján 2, 14-17).
Jézus ugyanakkor nem általánosságban vetette el a pénzváltókat. Egyik tanítványa, a későbbi evangélista és apostol, Máté, szintén pénzváltó volt. Jézus őt a pénzváltó pultja mellől szólította el Galileában és hívta el tanítványának. A pénzváltók a római hatóságok számára gyűjtötték az adót Júdea provinciában, sokszor a saját hasznukat is rátéve a behajtandó összegre. Éppen ezért nem voltak népszerűek az országban. Jézus előítélet nélküli szeretete sok bűnös és vámszedő embert vonzott, akik követték őt. A korabeli írástudók, előkelő papok és farizeusok nem nézték jó szemmel azt, hogy Jézus szívesebben van ezekkel a lenézett emberekkel, mint velük, Izrael kiválasztottaival. Amikor sértettségükben ezt szóvá tették Jézusnak, ő így válaszolt: