Milyen volt Dávid és Salamon Jeruzsáleme? Virtuális kiállítás nyílt az i.e. 10. századi izraeli leletekből

Február 25-én az oklahomai Edmond (USA) Armstrong Institute of Biblical Archaeology nagytermében  megnyitották a "Dávid és Salamon királyságának felfedezése" című régészeti kiállítást.  A virtuálisan is megtekinthető kiállítás közel 50 leletet mutat be az i. e. 10. századi Izraelből. A leletek többsége Eilat Mazar régésznő jeruzsálemi ásatásaiból származik. A kutatónő egy többgenerációs régész család tagjaként fontos szerepet játszott abban, hogy a Jeruzsálem Óvárosának délkeleti részén, a Templom-hegy déli oldalán fekvő Ofel-lejtő és az attól még délebbre húzódó, ún. "Dávid-városa" területek rendszeres régészeti feltárása a 2000-es évek elején megkezdődhetett. Az Ofel környékének feltárása a mai napig is tart, a "Dávid-városa" területen új régészeti park nyílt.

Ophel site
Az Ofel-lejtője "Dávid városa" irányából fényképezve, háttérben az Óváros falai a Templom-hegyen (Forrás: https://arkeonews.net)

A kiállítás számos informatív rekonstrukciót is bemutat. A jeruzsálemi leleteken kívül olyan korabeli kő-, kerámia-, fém- és textil leleteket is láthatunk, amelyek Timnában, Lákisban és Khirbet Qeiyafában (Elah-völgy) kerültek elő. Noha ezen régészeti leletek értelmezése még erősen vitatott a kutatók közt, maguk a tárgyak így együtt, ilyen értelmezésben most tekinthetők meg először. A 2025 január 31-ig tartó időszakos kiállítást az Izraeli Régészeti Hatóság, a Jeruzsálemi Héber Egyetem és az Izrael Múzeum (Jeruzsálem) kölcsönadott tárgyakkal is támogatja.

Akik nem járnak a következő kb. 1 évben Oklahomában a rendhagyó kiállítást virtuálisan körüljárhatják itt:  https://exhibit-tour.armstronginstitute.org/


(A padlózaton lévő körök és nyilak jelzik a továbbhaladási lehetőséget. A virtulális tárlók és fali transzparensek zoom-olhatók, qr kóddal is beolvashatók.)